Managing Global Resources for a Secure Future

2017 Annual Meeting | Oct. 22-25 | Tampa, FL

ASA Section: Agronomic Production Systems

Applied Soybean Research Community

Bioenergy Systems Community

Cotton and Other Fibers Community

Crop Irrigation Strategies and Management Community

Crop Management Professionals Community

Integrated Pest Management Professionals Community

Nutrient Management Professionals Community

Organic Management Systems Community

Precision Agriculture Systems Community

Professional Applied Agronomists Community

Semi-arid Dryland Cropping Systems Community

Sensor-Based Nutrient Management Community

Soil and Water Management Professionals Community

Solar Corridor Crop System Community

Weedy and Invasive Plant Species Community


Sunday, October 22, 2017

3:00 PM-5:00 PM

Cotton and Other Fibers Community


Oral Session
Organizer: Eric F Hequet
Moderator: Eric F Hequet

Monday, October 23, 2017

7:55 AM-12:00 PM

Nutrient Management Professionals Community


Oral Session
Organizer: Randal L. Simonson
Moderator: Randal L. Simonson

8:00 AM-10:50 AM

Precision Agriculture Systems Community


Oral Session
Community Leaders: Antonio Ray Asebedo and Lakesh Sharma
Moderators: Antonio Ray Asebedo and Lakesh Sharma

8:00 AM-4:15 PM

Bioenergy Systems Community


Oral Session
Organizer: Jason P. de Koff
Moderators: Jason P. de Koff and Thandiwe M. Nleya

8:45 AM-3:35 PM

Applied Soybean Research Community


Oral Session
Organizer: John M. Orlowski
Moderator: John M. Orlowski

9:30 AM-11:30 AM

Sensor-Based Nutrient Management Community


Oral Session
Organizers: Olga Walsh and Brenda Tubana
Moderator: Olga Walsh

10:00 AM-11:15 AM

Precision Agriculture Systems Community


Oral Session
Organizer: Antonio Ray Asebedo
Moderator: Paul R. Carter

1:30 PM-3:30 PM

Organic Management Systems Community


Oral Session
Organizer: Eric B. Brennan
Moderator: Patrick M. Carr

Crop Irrigation Strategies and Management Community


Oral Session
Community Leaders: Brian L. Olson and Susan O'Shaughnessy
Moderator: Susan O'Shaughnessy

1:30 PM-3:35 PM

Semi-arid Dryland Cropping Systems Community


Oral Session
Organizers: Johnathon D. Holman and Patrick M. Carr

Weedy and Invasive Plant Species Community

4:00 PM-6:00 PM

Precision Agriculture Systems Community


Poster Session
Community Leaders: Antonio Ray Asebedo and Lakesh Sharma

Semi-arid Dryland Cropping Systems Community


Poster Session
Organizers: Johnathon D. Holman and Patrick M. Carr

Tuesday, October 24, 2017

8:00 AM-10:00 AM

Bioenergy Systems Community


Oral Session
Organizer: Jason P. de Koff

8:00 AM-11:35 AM


Oral Session
Organizer: William F. Anderson
Moderator: William F. Anderson

9:25 AM-11:45 AM

Organic Management Systems Community

9:30 AM-11:35 AM

Soil and Water Management Professionals Community


Oral Session
Organizer: Larry J. Cihacek

10:00 AM-12:00 PM

Semi-arid Dryland Cropping Systems Community


Oral Session
Organizers: Johnathon D. Holman , Patrick M. Carr and John A. Guretzky

Precision Agriculture Systems Community


Oral Session
Community Leaders: Antonio Ray Asebedo and Lakesh Sharma
Organizers: Antonio Ray Asebedo and Lakesh Sharma
Moderator: Antonio Ray Asebedo

10:10 AM-11:10 AM

Sensor-Based Nutrient Management Community


Oral Session
Organizer: Olga Walsh
Moderator: Olga Walsh

1:30 PM-2:55 PM

Weedy and Invasive Plant Species Community

1:30 PM-3:35 PM


Oral Session
Organizers: Matt A. Yost and William F. Anderson

1:30 PM-4:30 PM

Precision Agriculture Systems Community


Oral Session
Community Leaders: Antonio Ray Asebedo and Lakesh Sharma
Moderators: Antonio Ray Asebedo and Lakesh Sharma

1:30 PM-4:40 PM

Solar Corridor Crop System Community


Oral Session
Organizer: Timothy M. Reinbott

4:00 PM-6:00 PM

Bioenergy Systems Community


Poster Session
Organizer: Jason P. de Koff

Organic Management Systems Community


Poster Session
Organizer: Eric B. Brennan

Wednesday, October 25, 2017

9:30 AM-11:30 AM

Applied Soybean Research Community


Oral Session
Organizer: John M. Orlowski
Moderator: John M. Orlowski

9:30 AM-12:00 PM


Oral Session
Organizer: William F. Anderson
Moderator: Newell R. Kitchen

1:30 PM-2:30 PM


Oral Session
Organizer: William F. Anderson

1:30 PM-4:05 PM

Organic Management Systems Community


Oral Session
Organizer: Eric B. Brennan

2:30 PM-4:30 PM


Poster Session
Organizer: William F. Anderson

Bioenergy Systems Community


Poster Session
Organizer: Jason P. de Koff